Artykuły

Aloes – cudowna roślina

Aloes-uważany za cudowną roślinę od tysięcy lat.
Paracelsus napisał: Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami.

Ludzie już od tysięcy lat wykorzystywali zioła i rośliny, aby zapobiegać schorzeniom lub je zwalczać. Wiele ziół i roślin jest do dzisiaj stosowanych w celu polepszenia samopoczucia, m.in. mięta, rumianek,aloes-aloe-vera anyż, kozłek lekarski czy wreszcie aloes. Ten ostatni stał się w minionych latach prawdziwym przebojem.
Nie bez powodu: sokowi tej rośliny można przypisać niezwykłe właściwości. Na całym świecie miliony ludzi zachwycają się niezwykłą siłą tej pustynnej rośliny. Pierwsze zapisy dotyczące soku aloesowego pochodzą sprzed ponad 6 tysięcy lat ze starożytnego Egiptu. Aloes był bardzo ceniony przez Kleopatrę w pielęgnacji skóry. Sok tej rośliny stał się już wtedy receptą na nieprzemijające piękno. Mniej więcej z tego samego okresu pochodzą zapisy o aloesie z chińskiego cesarstwa. W tym regionie sok z aloesu należał do najczęściej stosowanych lekarstw. Około I wieku naszej ery użycie aloesu rozpowszechniło się również w Europie. Preparat uzyskiwany po wysuszeniu soku z liści aloesu znany był w lecznictwie starożytnej Grecji i Macedonii. Rzymianie, wykorzystując doświadczenia Egipcjan, dołączali aloes – ku zdumieniu żołnierzy – do ich wojennego ekwipunku. Później aloes i wyciągi z jego liści stosowano zarówno w Średniowieczu, jak i w czasach nowożytnych. Jak wysoko ceniono właściwości aloesu świadczy, fakt że gdy Kolumb odkrył tę roślinę w Nowym Świecie, określił ją mianem „lekarza w doniczce”.
Przez wiele lat aloes otaczała zła sława, że działa on silnie przeczyszczająco, co sprawiło, że nikt nie zauważał jego dobroczynnego wpływu na zdrowie i urodę. Punktem zwrotnym było odkrycie faktu, że substancje o niepożądanych działaniach ubocznych (przeczyszczające aloina i emodyna) znajdują się jedynie w skórce liścia. Co ciekawe, to właśnie dzięki ich zawartości aloesu w stanie naturalnym nie zjadają żadne zwierzęta, nie siadają na nim owady i nie niszczy go większość roślinnych szkodników. W ten sposób aloes sam broni swojego bezcennego wnętrza przed intruzami. Dzięki temu odkryciu zaczęto szerzej poznawać nieznane dotąd dobroczynne właściwości tej rośliny, dostępne po starannym usunięciu zewnętrznej skórki liścia. W efekcie dziś aloes jest wykorzystywany do produkcji wielu środków farmaceutycznych i parafarmaceutycznych, napojów aloesowych, a także preparatów pielęgnujących urodę i kosmetyków do demakijażu.

Aloes – botanicznie zaliczany do rodziny liliowatych, jest rośliną magazynującą składniki. Ponieważ rośnie w rejonach pustynnych i półpustynnych, jest zdolny do tworzenia własnych substancji odżywczych i gromadzenia wody. Całe „bogactwo natury” i to, co decyduje o żywotności aloesu, zgromadzone jest w jego miąższu, którego pilnie strzegą szpiczasto zakończone masywne liście, gęsto otoczone wzdłuż krawędzi kolczastymi ząbkami i chronione grubą skórą.
Ojczyzna aloesu nie jest znana. Dzisiaj można spotkać aloes w formie zdziczałej w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, Azji i na całym południowym obszarze basenu Morza Śródziemnego. Na Dominikanie, Antylach, w Wenezueli, jak i również w podzwrotnikowych regionach USA aloes uprawiany jest na olbrzymich plantacjach.

W czym tkwi siła aloesu?
Działanie i składniki – Siła aloesu tkwi w jego drogocennym składzie!
Od czasu, gdy roślina ta została ponownie odkryta w latach 60., w miąższu aloesu wykryto ponad 270 mikroskładników. Należą do nich: substancje mineralne (wapń, magnez, fosfor, sód, cynk, żelazo, mangan, potas, chrom, miedź), aminokwasy (w tym dziewięć z dziesięciu tzw. podstawowych aminokwasów dietetycznych), nienasycone kwasy tłuszczowe, substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, enzymy, ligniny (wg wielu badaczy to dzięki nim aloes ma znakomite zdolności penetracji ludzkiej skóry), saponiny (o działaniu ściągającym, lekko odkażającym i myjącym), a także wielocukry i śladowe ilości substancji o działaniu biostymulującym. Ponadto miąższ zawiera mukopolisacharydy, kwasy organiczne, aktywne enzymy i koenzymy, bioflawonoidy, białka i tzw. wtórne składniki roślinne. Wiadomo dzisiaj, że mikro-substancje odżywcze (a więc wtórne składniki roślinne) są niezbędne do regulowania prawie wszystkich funkcji przemiany materii. Enzymy i pierwiastki śladowe sterują przemiana białek w naszym organizmie i poprzez to oddziałują na nasz system immunologiczny. Mukopolisacharydy służą naszemu organizmowi jako pierwiastki potrzebne w procesie przemiany błonnika. Witaminy, katalazy i koenzymy sterują procesem przemiany materii w potrzebną nam energię.
Wiele składników odżywczych zawartych w miąższu aloesu jest dzisiaj opisywanych jako tzw. adaptogeny, czyli składniki, które tylko wtedy są przyswajane przez organizm, gdy on ich potrzebuje. Spośród 270 mikroskładników odżywczych zawartych w miąższu aloesu prawie 70 stanowią adaptogenne.

Preparaty Forever Living Products produkowane są wyłącznie na bazie czystego miąższu aloesowego. Stabilizacja i utrwalanie niezwykle podatnego na utlenianie miąższu odbywa się w opatentowanym procesie, z ogromną precyzją i starannością – tak aby zachować wszystkie wartościowe składniki odżywcze. W ten oto sposób otrzymujemy prawie 100-procentowy czysty miąższ aloesowy.
W liściu aloesu natura zamknęła niezwykle bogatą, ale i harmonijną kompozycję składników. Dzięki temu roślina działa synergicznie, a poszczególne jej komponenty doskonale się
uzupełniają w swoim dobroczynnym działaniu.

Forever Living Products, założone w 1978 r. przez Rexa Maughana, to największy na świecie plantator, wytwórca i dystrybutor aloesu. Nadrzędnym celem firmy jest rozpowszechnienie aloesu jako tradycyjnego, zdrowego suplementu, który powinien stanowić uzupełnienie naszej codziennej diety.

źródło: Magazyn Forever, Wrzesień 2005

Aloes znany jest ludzkości już od tysiącleci jako roślina znakomicie służąca zdrowiu. Używano go zarówno w starożytnej Grecji, jak i w dawnych Chinach, w których przypisywano mu moc niemal magiczną. Poddany obecnie badaniom w najnowocześniejszych laboratoriach na świecie, wciąż ujawnia nowe tajemnice.