Artykuły

Aloes dla zwierząt

Aloes dla zwierząt  – aloes jest kluczem do zdrowia i długiego życia naszych czworonożnych przyjaciół.

aloes-dla-zwierzatO przydatności aloesu w weterynarii po raz pierwszy usłyszanym od mojego dziadka, który stosował go w swojej praktyce weterynaryjnej. A on słyszał o nim od mojego pradziadka, który również był lekarzem weterynarii. W tamtych czasach aloes, kit pszczeli, Zioła takie jak np. piołun, czosnek, cebula były często używane przez lekarzy zarówno w medycynie, jak i w weterynarii. Mój ojciec, który również jest lekarzem weterynarii, miał już do dyspozycji szerszą gamę leków (antybiotyków czy ew. leków sterydowych). Ale również i w tych latach aloes był wykorzystywany w rożnych preparatach jako immunostymulator np. Fibs, Biostymina.

Jako że historia lubi się powtarzać, kontynuując tradycje rodzinne w czwartym pokoleniu lekarzy weterynarii również używam preparatów z aloesem. Z preparatami firmy Forever zetknęłam się w 1997 roku. Od tego czasu z bardzo dobrymi rezultatami stosuję je u naszych czworonożnych milusińskich w postaci miąższu, galaretek, żeli, szamponów, sprayu.
Miąższ aloesu posiada właściwości oczyszczające, stymulujące, bakteriostatyczne, grzybobójcze. Aloes „znieczula”, nawilża, działa przeciwświądowo, pobudza naskórkowanie i ziarninowanie.
Stad też jego szerokie zastosowanie w dermatologii weterynaryjnej, jak również w okulistyce, gastrologii, stomatologii, otolaryngologii czy chirurgii.

W miąższu znajdują się niemal wszystkie witaminy (z przewaga witamin B2, B6, C). Aloes jest rośliną, której można używać pojedynczo, jak i w połączeniu z innymi substancjami pochodzenia naturalnego czy syntetycznego. Obserwuje się w weterynarii jego działanie synergistyczne z innymi lekami.
Czysty aloes ma dla ludzi czasami cierpki i gorzki smak. A zwierzęta, np. koty, dosyć chętnie go piją i bardzo dobrze na niego reagują. Można go stosować w profilaktyce zdrowotnej zwierząt w celu podwyższenia odporności szczególnie u młodych zwierząt (szczenięta, kocięta). Stosowany u starszych zwierząt poprawia ich kondycje i przedłuża życie. Stosowany w stresie obniża reakcje zwierząt na stres. Bardzo skuteczne okazało się w weterynarii skojarzone podawanie aloesu z preparatami homeopatycznymi.
Często działanie aloesu wykazuje podobne efekty do działania preparatów kortyzonowych z tą tylko różnicą, że całkowicie bez skutków ubocznych. Często ma to miejsce przy długotrwałym leczeniu chorób skóry. Aloes potrafi być wtedy bardzo dobrym uzupełnieniem dotychczas stosowanych metod terapeutycznych.
Oprócz psów i kotów preparaty aloesowe znajdują szerokie zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób koni np. problemów ze stawami, ścięgnami, skórą czy z przewodem pokarmowym. Do tej pory często pomijane było w publikacjach leczenie aloesem najmniejszych ulubieńców dzieci jak np. szynszyli, myszoskoczków, świnek morskich, chomików, królików, szczurów itd. Zwierzęta te mają tendencje do zapadania na szereg schorzeń takich jak: bakteryjne zapalenie skóry, bakteryjne zapalenie łap, utrata owłosienia, choroby pasożytnicze, zapalenia sutka, otarcia, zranienia i owrzodzenia nosa, tzw. mokry ogon (schorzenie widywane najczęściej u myszoskoczków i chomików), zapalenie spojówek, zapalenie i owrzodzenie rogówki, zaparcia, biegunki, choroby układu oddechowego (szczególnie u szczurów i myszy).

Preparatami w powyższych przypadkach wykorzystywanymi do leczenia lub wspomagania leczenia są:aloes-dla-zwierzat-aloe

  • Miąższ Aloe Vera – jako dodatek do wody lub podawany bezpośrednio doustnie;
  • Aloesowe Mydło w Płynie – używane miejscowo do mycia chorych miejsc;
  • Aloe First – początkowe leczenie miejscowe; może też być wdychany w nebulizacji (wchłanianie się substancji drogą wziewną przez błonę śluzową);
  • Galaretka Aloe Vera – do stosowania miejscowego;
  • Krem Aloesowo – Propolisowy – do stosowania miejscowego na powierzchniach zakażonych.

Należy podkreślić, że nieumiejętne stosowanie nawet najwspanialszych preparatów może zaszkodzić zwierzętom. Dlatego aby nie szkodzić i zwiększyć skuteczność działania, zachęcam przed ich użyciem do skontaktowania się z lekarzem weterynarii.
Często oprócz stosowania preparatów aloesowych konieczne jest zastosowanie antybiotyków, związków sterydowych czy innych leków wspomagających. Z mojego doświadczenia wynika, że często dzięki zastosowaniu preparatów aloesowych w leczeniu skojarzonym z lekami weterynaryjnymi udaje się zmniejszyć dawki tych leków i skrócić okres ich podawania, zachowując ich pełną skuteczność.

Podsumowując – aloes to doskonały środek wspomagający profilaktykę i leczenie, wpływający na bardzo dobrą kondycje naszych czworonożnych przyjaciół.

Lek. weterynarii Grażyna Szwedziuk-Bęś
Specjalista chorób psów i kotów, dermatolog
Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt

źródło: Magazyn Forever, Wrzesień 2005

Aloes znany jest ludzkości już od tysiącleci jako roślina znakomicie służąca zdrowiu. Używano go zarówno w starożytnej Grecji, jak i w dawnych Chinach, w których przypisywano mu moc niemal magiczną. Poddany obecnie badaniom w najnowocześniejszych laboratoriach na świecie, wciąż ujawnia nowe tajemnice.