Artykuły

Suplement Odchudzanie

Odchudzanie – mity

Każdego z nas charakteryzuje indywidualny zestaw czynników które powodują tycie, dlatego podejście do odchudzania powinno być także indywidualne. Jak więc zgubić wagę żeby sobie jednocześnie nie zaszkodzić? Każda dieta, żeby była efektywna, powinna być skrojona na potrzeby każdego z osobna. Kontrolowanie zdrowej wagi to przyswojenie sobie zdrowych i zrównoważonych nawyków żywieniowych i ruchowych, które przyczynią się do zredukowania ryzyka chorób i zwiększenia ogólnej energii i dobrego samopoczucia. Powinniśmy unikać popularnych diet które doprowadzają do zgubienia wagi ale przy okazji wywołują niezdrowe skutki uboczne, osłabiają organizm i działają tymczasowo.

Dietetycy traktują nadwagę jako kompleksowy problem, gdzie rolę gra wiele czynników, a nacisk kładą raczej na ogólne poprawienie zdrowia i kondycji niż na to co pokazuje waga łazienkowa. Rekomendacje dietetyczne podkreślają istotę umiaru i zbalansowanej diety z niskim spożyciem tłuszczy i wysokim spożyciem takich produktów jak owoce, jarzyny, i pełne ziarna. Zmiany nawyków żywieniowych wymagają czasu, żeby stały się naprawdę nową, zdrową rutyną. Wysiłkowe ćwiczenia nie są konieczne, ale znaczny wzrost w ilości i jakości ruchu fizycznego jest niezbędny do zachowania dobrej wagi i kondycji na dłuższa metę.

Jakie składniki są niezbędne przy kontrolowaniu wagi?

  • zmiany żywieniowe zbalansowane ze stopniowym ograniczaniem kalorii
  • odpowiednia ilość ruchu fizycznego (przynajmniej 40 minut konkretnego ruchu – przynajmniej szybki marsz, w większość dni w tygodniu: 5-6 dni)
  • zmiany w zachowaniu związanym z pożywieniem, np: zrezygnowanie z chipsów przed telewizorem na rzecz czegoś równie smacznego, ale zdrowszego np. porcji owoców lub orzechów
  • samoakceptacja
  • silne pragnienie zmian, samo-motywacja każdego dnia i wyznaczanie realnych celów

Rozróżnijmy „dietę” czyli zdrowe i zbalansowane posiłki każdego dnia od „diety odchudzającej” czyli sztywnego i restrykcyjnego reżimu, najczęściej wykluczającego szeroki wachlarz pokarmów. I właśnie te diety odchudzające przyprawiają mnie o dreszcze. Dlaczego?

Kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Oczywistym jest że aby zgubić zbędne kilogramy należy spożywać mniej kalorii niż ich zużywamy. Przez powolne obcinanie 200-300 kalorii z naszej diety aż do zejścia do 1000-1200 kalorii dziennie zapewnimy sobie długoterminowe i stałe efekty. Możemy do tego dojść np. rezygnując z jednej puszki Coli (150 kalorii) dziennie. Małe ale stałe zmiany zrobią dla nas świetną robotę i z większym sukcesem. Pomyślmy też o porcjach, które sobie nakładamy na talerz – łatwiej jest sukcesywnie i po troszku zmniejszać ilość ziemniaczków niż robić głodówki, bawić się w jedzenie według tabel czy liczenie kalorii.
Głodówki nie działają. Głodówki drastycznie ograniczają ilość pokarmów, a przecież każdy organizm potrzebuje codziennie niezbędnych składników odżywczych jak białka, węglowodany czy witaminy. Jeśli nawet schudniesz dzięki głodówce, masz nikłe szanse na zachowanie tej wagi na dłużej, chyba że przejdziesz na restrykcyjną dietę na zawsze. Co nam grozi dzięki głodówkom? Efekt jojo i zaszkodzenie sobie w jakimś innym „departamencie”, na przykład wypłukanie witamin i minerałów co może przynieść niepożądane i czasami poważne skutki. Wysoko restrykcyjne „diety” po prostu nie działają na dłuższą metę.

Aby wspomóc pierwszy krok w kierunku zdrowego pozbycia się zbędnych kilogramów oraz zmiany nawyków żywieniowych proponuję na samym początku drogi oczyścić organizm ze złogów i toksyn i przygotować jelita na nowa rutynę i lepsze trawienie. Wkrótce opisze program oczyszczająco-odżywczy oparty na produktach Forever Living Products.  To kilkudniowy program łączący dietę i ćwiczenia, który trzeba potraktować jako znakomite rozwiązanie jednego z bardzo aktualnych problemów obecnych czasów, tj. zdrowego odżywiania i kontrolowania diety. Jest to najlepszy początek drogi do uzyskania szczupłej sylwetki, a także poprawy zdrowia i ogólnego samopoczucia, albowiem oczyszcza organizm z nagromadzonych w nim toksyn i innych niezdrowych substancji chemicznych, odtruwa go i regeneruje.
Osoby zainteresowane tematem zapraszam do artykułów w zakładce Kontrola Wagi i Modelowanie Sylwetki na naszej stronie.

8 pażdziernik 2012

Aloes znany jest ludzkości już od tysiącleci jako roślina znakomicie służąca zdrowiu. Używano go zarówno w starożytnej Grecji, jak i w dawnych Chinach, w których przypisywano mu moc niemal magiczną. Poddany obecnie badaniom w najnowocześniejszych laboratoriach na świecie, wciąż ujawnia nowe tajemnice.